Lívia Laifrová – Alena Hönigová
Inovativní působení českých klavíristů Jana Ladislava Dusíka, Ludvíka Václava Lachnitha a Františka Nikodima v centrech hudebního průmyslu (1801–1829)
Osudy tří českých klavíristů, kteří se před francouzskou revolucí ocitli v Paříži, se odvíjely velmi rozdílně. Kromě českého původu je ale spojovala schopnost propojit své hudební kvality s aktivitami v různých odvětvích hudebního průmyslu a flexibilně reagovat na omezení diktovaná politickými poměry. Jan Ladislav Dusík, nejúspěšnější z této trojice, byl na začátku 19. století slavný nejen díky svým vynikajícím hráčským a kompozičním schopnostem, ale i díky úspěšné spolupráci s výrobci klavírů a vydavateli i vlastním vydavatelským a pedagogickým počinům. Lachnith a Nicodami byli vedle svého interpretačního působení velmi vlivní pedagogové. Příspěvek objasňuje některé rozporuplné informace zaznamenané v dobových hudebních slovnících, týkající se početné hudebnické rodiny Lachnithů, a na základě dosud neznámých dokumentů a nového bádání vnáší světlo do působení Nicodamiho ve firmě Erard v Paříži. Tato studie také umožňuje porozumět faktorům umělecké a komerční emulace, které se podílely na budování evropského hudebního života na začátku 19. století.
Klíčová slova: Česko – Francie – 19. století – obchod s hudbou – klavírní hudba 19. století – francouzská klavírní škola – Ludvík Václav Lachnith – František Nikodim (Nicodami) – Jan Ladislav Dusík – Jean-Baptiste Erard – Sébastien Erard – John Broadwood
design by Bedřich Vémola