Václav Maidl

Putující Šumavané v reálu a v literatuře

s. 212–222, resumé s. 221 (English), s. 222 (Deutsch)

Téma putování a cestování je v textech autorů šumavského regionu zachyceno jak v literatuře memoárové, tak fikční. Z memoárů Josefa Ranka Erinnerungen aus meinem Leben a Karla Klostermanna Červánky mého mládí se příspěvek soustředil na jejich pěší cesty z domova do sídel vzdělávacích institucí a zpět a běžné problémy, které při nich museli řešit: fyzická zátěž, počasí, shánění ubytování, geografická i sociální orientace v zpočátku neznámém světě.
Rovněž tak Josef Meßner vyšel v oblasti fikční literatury z vlastní životní zkušenosti vandrujícího tovaryše na zkušené v autofikci Handwerksburschen. Meßner spřádá svou story z osvědčených prefabrikátů: milostný příběh se zápletkou, která se však šťastně rozřeší - nebezpečí naverbování chudých tovaryšů italskými verbíři, jimž však uniknou. Próze psané v duchu lidové četby dominuje happy end (s výjimkou romanticky rozervané hlavní postavy), specifický tón jí dodává přítomnost konkrétních reálií z tovaryšského světa. Několikerou podobu nabývá putování v díle Adalberta Stiftera. Může se jednat o putování za účelem dosažení cíle (Horský křišťál, postava vypravěče v Lesním poutníkovi), ale také o únik před nebezpečím do nepřístupných míst (Hvozd, vedlejší motiv v povídce Žula), při putování může ovšem člověk také vědomě poznat geografii i historii procházené krajiny (Žula). V metaforickém smyslu slova lze pak označit za zobrazení pouti, tentokrát životní, i Stifterův román Vítek či jeho povídku Abdiáš. Příspěvek věnuje pozornost i Nešumavanu Karlu Hynku Máchovi a hypotetickému umístění jeho básně Cesta z Čech na pomezí Šumavy a Mühlviertlu.

Klíčová slova: Šumava - putování v literatuře - Josef Rank - Karel Klostermann - Josef Meßner - Adalbert Stifter - Karel Hynek Mácha

 

Web vytvořilo studio Liquid Design, v případě potřeby navštivte stránku s technickými informacemi
design by Bedřich Vémola
TOPlist
Partneři projektu:
Plzeňská filharmonie
Západočeská galerie v Plzni
Západočeské muzeum v Plzni

Organizátoři konferencí:
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro dějiny umění UK Praha
https://www.high-endrolex.com/6